KOMPOSTOWNIKI NA DZIAŁKACH

KOMPOSTOWNIKI NA DZIAŁKACH

Jako SSI *) chcemy wspomóc Działkowców, zwłaszcza młodych nie tylko w prawidłowym, ale także ekonomicznym użytkowaniu działek. I tak ze względu na ogromne koszty ponoszone przez nasz ROD na wywóz tzw odpadów zielonych, dzisiaj „Słów kilka o… kompostownikach”.

Czy warto na działce mieć kompostownik?

Regulamin mówi, że każdy Działkowiec obowiązany jest posiadać na swojej działce kompostownik, no ale wiadomo Regulamin to jedno, a życie swoje… :).

A przecież kompost to najlepszy, naturalny nawóz i w dodatku całkiem za darmo, skorzystajmy więc z tego dobrodziejstwa.

Kompostem nie uda się nam przenawozić gleby. Można go stosować do nawożenia roślin ogrodowych, tj warzyw, drzew i krzewów, także ziół i roślin ozdobnych, można również wykorzystać w uprawie roślin doniczkowych oraz do ściółkowania gleby pod roślinami.

A więc warto na działce posiadać kompostownik, ponieważ nie musimy kupować nawozów i mniej, albo wcale nie płacimy za wywóz odpadów zielonych.

Z czego i gdzie zrobić kompostownik?

Działkowcy nie chwalą się swoimi kompostownikami, a szkoda, przecież dobrze złożony kompost nie wydziela nieprzyjemnych zapachów i może być niekiedy ładnym zakątkiem działki. Kompostownik powinien znajdować się w miejscu zacienionym, z łatwym dostępem, w odpowiedniej odległości od granic działki – szczegóły podaje nasz Regulamin.

Można kupić gotowy kompostownik z tworzywa, ale także można go zrobić choćby z palet, ostatecznie może to być pryzma ułożona z odpadów przeznaczonych do kompostowania. Dowolność ogromna, trzeba tylko zwrócić uwagę, aby ściany kompostownika były „ażurowe”, a podłoże pod nim przepuszczalne. Zapewni to odpływ nadmiaru wody, np. po ulewie, a także umożliwi dostęp do resztek dżdżownicom i pożytecznym mikroorganizmom, które żyją w glebie.

Co i jak kładziemy na kompost?

Kompost układamy warstwami.

Na kompost nadają się zaschnięte pędy roślin jednorocznych i bylin, resztki warzyw, fragmenty roślin, skoszona trawa, suche liście. Po za resztkami roślinnymi na kompost znakomicie nadają się odpady kuchenne, np obierki ziemniaków, warzyw, fusy kawy czy herbaty, skorupki jajek, papierowe chusteczki do nosa, czy niezadrukowany, pocięty papier. Inne składniki to np. muł z oczka wodnego, ziemia po przesadzeniu roślin doniczkowych oraz gałązki obciętego żywopłotu. Grubsze gałęzie po rozdrobnieniu, (rozdrabniarkę do gałęzi można wypożyczyć – szczegóły Zarząd naszego ROD), także można dać na kompost. Jednym słowem im więcej składników, tym bogatszy kompost. Kiedy jest bardzo sucho należy od czasu do czasu polać kompost wodą, ponieważ kompostowanie wymaga wilgotnego środowiska.

Czego nie należy dawać na kompost?

Na kompost nie nadaje się mięso i jego przetwory, ponieważ wabią dzikie zwierzęta np. szczury, chwasty z nasionami, gdyż nasiona nie rozłożą się i przeniesiemy je wraz z kompostem na nasze grządki. Nie należy także układać na kompost roślin zarażonych chorobami i zbyt dużej ilości skórek owoców cytrusowych, te ostatnie są spryskiwane preparatami chemicznymi umożliwiającymi długi transport.

Jaka jest najlepsza wielkość kompostownika?

Przyjęło się, że optymalne warunki kompostowania zapewnia pryzma 3 x 150 cm, czyli:

150 cm wysokości x 150 cm szerokości i x 150 cm długości.

Taka wielkość to zapewnienie swobodnego dostępu powietrza do wnętrza kompostowanego materiału. A to z kolei sprzyja rozwojowi pożytecznych mikroorganizmów i dżdżownic. W wyniku ich pracy otrzymamy dobry kompost, który swoją strukturą i zapachem powinien przypominać żyzną glebę.

Mam dzieję, że udało mi się w tych kilku słowach odpowiedzieć na pytanie, czy warto mieć na działce i korzystać z dobrodziejstwa kompostownika.

Jeśli Państwo macie uwagi, pytania i pomysły na kolejne „Słów kilka o…” – zapraszamy. 

Krystyna Woźniak (dz.189)


*)SSI – Społeczna Służba Instruktorska, są to działkowcy, którzy ukończyli kurs instruktorski, na bieżąco doszkalają się, aby służyć innym działkowcom, zwłaszcza nowym radami i pomocą w użytkowaniu działki. Instruktorzy w naszym ROD to Józef Antczak, Barbara Czapla, Paweł Damian, Urszula Wojciechowska i Krystyna Woźniak. 


Poniżej przykłady różnych kompostowników i wykorzystania kompostu.

Comments are closed.